Nie bez przyczyny w języku polskim figuruje porównanie „wolny jak ptak”. Różne gatunki ptaków, nawet tych hodowlanych, podejmują się wielotysięcznokilometrowych wędrówek, których celem jest poszukiwanie dogodnych warunków do życia i rozrodu. Nie inaczej jest w przypadku gołębi. Te również pokonują spore dystanse na terenie jednego kraju lub poza jego granicami. Z tego powodu w celu ułatwienia ich identyfikacji zakłada się im obrączki. Jakie informacje można z nich odczytać, by bez problemów odnaleźć właściciela zagubionego lub rannego ptaka?
Numer obrączki – jak pozwala zidentyfikować właściciela gołębia?
Obrączki dla gołębi zawierają wiele kluczowych informacji np. o gatunku ptaka czy też roku jego urodzenia. Najważniejszą treść niesie jednak ich numer. Numer obrączki najczęściej składa się z dwóch liter oraz kilku cyfr. Litery oznaczają w tym przypadku skrót kraju, z którego pochodzi ptak. Tym samym symbol PL oznacza Polskę, a przykładowo AUS – Austrię, Cro – Chorwację czy też BELG – Belgię. Tuż po oznaczeniu kraju pochodzenia gołębia z ciągu cyfr odczytać można numer koła, oddziału lub związku hodowców. To właśnie dzięki temu oznaczeniu można zidentyfikować konkretną hodowlę i uzyskać kontakt do właściciela gołębia.
Aby to zrobić, wystarczy skontaktować się z regionalnym oddziałem Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych i zgłosić ptaka w Systemie Zgłaszania Gołębi Przybłąkanych. PZHGP prowadzi rejestr obrączek gołębi, dzięki czemu dysponuje zwykle danymi kontaktowymi do właścicieli ptaków. Coraz więcej hodowców korzysta też z możliwości umieszczenia swoich numerów telefonów bezpośrednio na obrączkach. Dzięki temu nie trzeba się kontaktować z oddziałem PZHGP, ale można zadzwonić bezpośrednio do właściciela i poinformować go o znalezieniu ptaka.