Obrączkowanie gołębi umożliwia ich identyfikację w stadzie oraz poza nim. Dzięki takim oznaczeniom właściciel rozpoznaje swoje ptaki nawet wówczas, gdy te zmieszają się z innymi. W ten sposób może odnaleźć zagubione okazy i potwierdzić, że należą do niego. Obrączki nadają gołębiom tożsamość i są nośnikiem ważnych informacji na ich temat. Określają m.in. gatunek i kraj pochodzenia ptaków oraz wskazują na konkretną hodowlę. Takie dane weryfikuje się na podstawie symboli, cyfr oraz kolorów. Jakie kolory i symbole wykorzystuje się do identyfikacji gołębi i co konkretnie oznaczają?
Znaczenie kolorów obrączek w identyfikacji gołębi
Różnorodna kolorystyka obrączek dla gołębi służy do rozpoznawania poszczególnych gatunków ptaków. Dokładniej dzieli je na gołębie pocztowe, rasowe i egzotyczne. Kolor obrączki automatycznie określa, z jakim gatunkiem ptaka ma się do czynienia bez konieczności odczytywania poszczególnych symboli z oznaczenia. Barwy obrączek dla gołębi każdego roku się jednak zmieniają. Kolorystykę takich oznaczeń corocznie ustala Międzynarodowe Porozumienie Konfederacji Ornitologicznej. Hodowcy muszą więc na bieżąco aktualizować swoją wiedzę w tym zakresie.
W 2022 roku obowiązują następujące kolory obrączek:
- czarny – dla gołębi rasowych,
- czerwony – dla gołębi pocztowych,
- pomarańczowy – dla gatunków egzotycznych.
Symbolika poszczególnych oznaczeń na obrączkach
Oprócz kolorów obrączek ptaki identyfikuje się na podstawie umieszczonych na nich symboli i cyfr. Pierwsze kilka liter oznacza najczęściej kraj pochodzenia ptaka. Przykładowo PL oznacza Polskę, a AUS – Austrię itp. Dalej umieszcza się numer koła, oddziału lub związku hodowców. Najczęściej poprzedzony jest on cyfrą 0. Kolejne dwie cyfry oznaczają rok urodzenia ptaka. Tym samym np. 05 oznacza rok 2005, a 12 – 2012. Następny ciąg cyfr symbolizuje indywidualny numer gołębia. Dodatkowo na obrączkach mogą się też pojawiać inne symbole, takie jak przykładowo FCI (Federation Colombophile Internationale), który określa przynależność ptaka do międzynarodowej organizacji zrzeszającej hodowców z całej Europy.